Chcesz kupić auto używane, ale nie masz wystarczającej ilości pieniędzy? W takim przypadku możesz zwrócić się do wielu instytucji, które mogą ci w tym pomóc. Jakie są najbardziej opłacalne metody na sfinansowanie zakupu samochodu z drugiej ręki?
Oczywiście, najlepiej mieć odłożoną sumę na kupno auta. Nie trzeba wtedy wikłać się w umowy i płacić dodatkowo za pożyczenie pieniędzy. Nie zawsze jednak ma się taką możliwość. Co więcej, nie zawsze kupno auta za oszczędności jest korzystnym wyborem, zwłaszcza wtedy, gdy prowadzi się biznes.
Przedsiębiorcy najczęściej pozyskują samochody w leasingu – to dla nich bardziej opłacalny wybór od kredytu samochodowego, ponieważ nie dość, że łatwiej dostępny, to dodatkowo tańszy, jako że można uzyskać specjalne korzyści podatkowe. Po zakończeniu umowy leasingowej, która trwa zwykle 2-3 lata, można wymienić auto na nowe. Leasingować można samochody nowe i używane, w tym auta poleasingowe w Warszawie oraz w innych miastach na terenie całego kraju.
Kredyty samochodowe z kolei częściej wybierane są przez osoby prywatne. Warto przy tym wskazać, że bardziej opłacalne jest wzięcie kredytu celowego, czyli samochodowego, a nie kredytu gotówkowego. Koszty kredytu samochodowego są niższe, ponieważ pojazd stanowi zabezpieczenie umowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bank może wymagać wykupienia kompletnej polisy ubezpieczeniowej obejmującej OC i AC. Dodatkowo nie każdy bank zdecyduje się na kredytowanie zakupu auta używanego – obowiązują tu, podobnie jak w przypadku leasingu, ograniczenia wiekowe pojazdu.
Pieniądze można zdobyć również od firm pozabankowych, które również oferują pożyczki gotówkowe oraz pożyczki pod zastaw mienia. Z takich usług najczęściej korzystają osoby niemające pozytywnej historii kredytowania i zdolności kredytowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszty pożyczki mogą być wówczas znacznie wyższe od kosztów kredytu bankowego.
Podsumowując, zdecydowanie najbardziej opłacalnym wyborem na sfinansowanie zakupu samochodu jest leasing, następnie kredyt samochodowy, a potem kredyty gotówkowe i pożyczki gotówkowe.