Lubelska SIPMA wprowadziła na rynek kilka nowości.
Dzik
Pierwszą z nowości jest agregat talerzowy AT 300 Dzik. Jest to maszyna z 2-rzędowym zestawem talerzy zębatych oraz wałem rurowym, zębatym, listwowym lub wałem typu packer. Agregat ten przeznaczony jest do prac polowych pożniwnych. Wytrzymała konstrukcja nośna agregatu talerzowego zbudowana jest na bazie sztywnej ramy wykonanej z wysokogatunkowych, grubościennych kształtowników stalowych.
Każdy z talerzy zębatych zabezpieczony jest amortyzatorami gumowymi, które chronią talerz agregatu przed jednostkowymi przeciążeniami mechanicznymi.
Kurtyny boczne zapobiegają przesypywaniu się ziemi na boki podczas uprawy. Zgrzebło wyrównujące (wyposażenie dodatkowe) montowane jest z tyłu maszyny. Wyposażone jest w sprężyny grabiące, które dodatkowo wyrównują glebę po pracy talerzy zębatych i wału. Wały, w które wyposażone są agregaty talerzowe, zapewniają rozdrobnienie powstających brył, wyrównanie powierzchni pola i poprawienie warunków przebiegu procesów próchniczych. Możliwość demontażu skrajnych talerzy agregatu talerzowego umożliwia zmniejszenie szerokości roboczej przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania mocy ciągnika.
Polka
Kolejną tegoroczną nowością jest pług obracalny PB 830 Polka. Pług cechuje się łatwością obsługi i solidnym wykonaniem. Szeroka oferta wyposażenia dodatkowego umożliwia dostosowanie go do różnych warunków pracy. Stabilna rama pługa zapewnia trwałość konstrukcji i wysoką efektywność pracy. Koło podporowe boczne odpowiada za położenie robocze i łatwość ustawienia głębokości. Łamacz – za przykrywanie resztek roślinnych i obornika.
Równoległobok, który stanowi układ połączenia ramy z obrotnikiem, umożliwia łatwą i szybką regulację pierwszej skiby. Zabezpieczenie śrubowe zapewnia dodatkową ochronę w sytuacji, gdy maszyna natknie się na przeszkody.
Zabezpieczenie resorowe i hydrauliczne (wyposażenie dodatkowe) zapewniają ciągłą ochronę pługa w sytuacji, gdy maszyna natknie się na przeszkody takie jak np. korzenie, kamienie. Regulacja szerokości orki umożliwia optymalne przystosowanie maszyny do warunków glebowych, mocy ciągnika oraz wykonywanych zabiegów agrotechnicznych.
Zefir
Rozrzutnik obornika SIPMA RO 600 ZEFIR – to kolejna nowość z Lublina. Maszyna jest uniwersalna, może służyć do rozrzucania obornika, kompostu i torfu. Sprawdza się także w roli przyczepy do transportu płodów rolnych. Współpracuje z ciągnikami wyposażonymi w dolny zaczep transportowy typu „hitch” i jest w pełni przystosowana do transportu po drogach publicznych.
Dwubębnowy, pionowy adapter ślimakowy z nożami tnącymi zapewnia wysokie rozdrobnienie rozrzucanego materiału oraz duży zasięg i równomierność rozrzutu. Podwójny przenośnik podłogowy napędzany hydraulicznie zapewnia bezstopniowe regulowanie ilości rozrzucanego materiału.
Zastosowane koła jezdne gwarantują małe opory toczenia i naciski na podłoże, umożliwiają łatwiejszą pracę i przemieszczanie w wilgotnym terenie. Sprzęgło przeciążeniowe zabezpiecza napęd w przypadku ewentualnych zapchań.
Pionier
Kolejną nowością, dosłownie z ostatnich dni, jest prasa stałokomorowa SIPMA PS 1235 Pionier. Maszyna jest przeznaczona do zbioru zielonki na sianokiszonkę. Można ją również używać przy zbiorze słomy i siana.
Walcowa komora zwijająca o wymiarach 1,2 x 1,25 m zbudowana jest z 17 wytrzymałych, karbowanych walców o średnicy 232 mm, które zapewniają wysoki stopień zgniotu oraz obrót beli w komorze, niezależnie od panujących warunków.
Rotacyjny zespół podająco-rozdrabniający wyposażony w 11 noży tnących, gwarantuje szybki i wydajny przepływ materiału do komory prasy. Dostosowana długość cięcia, która wynosi 90 mm sprawia, że materiał jest dobrze przygotowany do formowania prawidłowo zagęszczonych bel zielonkowych. Cięcie zbieranego materiału sprawia, że bele są o 20 proc. cięższe od bel prasowanych bez cięcia. Dodatkowo wpływa to na podwyższenie zdolności transportowania materiału.
System opuszczanej podłogi pozwala na szybkie i wygodne odblokowywanie rotora w siekaczu. Umożliwia on operatorowi odblokowywanie rotora prasy z kabiny ciągnika. Aby przepchnąć materiał do komory prasy, wystarczy opuścić podłogę z poziomu komputera pokładowego, uruchomić obroty wałka WOM i powrócić do położenia pierwotnego.
Podbieracz o szerokości 2 m zapewnia prawidłowe podbieranie szerokiego pokosu, nawet na ostrych zakrętach, a boczne przenośniki ślimakowe zapewniają płynny przepływ materiału do kanału zespołu rozdrabniającego.
Układ owijania daje możliwość stosowania siatki o szerokości do 1,3 m i długości do 4500 m. Liczba warstw siatki ustawiana jest przez operatora na komputerze pokładowym.
(opr. – p.p.)