ZAWIESZANE
KRUKOWIAK seria Heros
Seria opryskiwaczy rolniczych zawieszanych Heros obejmuje opryskiwacze o pojemnościach od 400 do 1600 litrów. Jest to seria opryskiwaczy przeznaczona dla profesjonalnego rolnictwa o wysokiej intensywności zabiegów. Cechą charakterystyczną tej serii są polietylenowe zbiorniki typu 3 w 1 (w jednej bryle zawierają się trzy zbiorniki – na ciecz roboczą, na wodę do płukania instalacji, na wodę do mycia rąk). Wszystkie opryskiwacze tej serii wyposażone są w mechaniczną stabilizację belki (w belkach hydraulicznych stabilizacja jest wymuszona hydraulicznie) oraz zawór cieczowy z kompensacją ciśnienia.
Seria Heros może być wyposażona w różne typy belek polowych. Belki typu H (12, 13,5, 15, 16 i 18 m) są rozkładane ręcznie, wyposażone w mechaniczną stabilizację z możliwością zastosowania stabilizacji hydraulicznej, dla szerokości od 15 m podnoszone hydraulicznie (dla mniejszych szerokości za dopłatą).
Belki typu PHX (12, 15, 16 i 18 m) posiadają sterowane hydraulicznie, składane niezależnie (asymetrycznie) w kształt litery X; wszystkie funkcje belki są sterowane hydraulicznie (składanie, rozkładanie, podnoszenie, stabilizacja oraz blokada stabilizacji).
Belki typu PHA (15 m) mają sterowanie elektrohydraulicznie, składane niezależnie sekwencyjnie (asymetrycznie) poziomo za opryskiwaczem. Wszystkie funkcje belki są sterowane elektrohydraulicznie (składanie, rozkładanie, podnoszenie, stabilizacja oraz blokada stabilizacji) z dedykowanego panelu sterowniczego; rozkładanie niezależne jest możliwe przy zachowaniu kolejności składania ramion.
Belki typu PHH (15, 16 i 18 m) są sterowane elektrohydraulicznie, składane niezależnie (asymetrycznie) pionowo za opryskiwaczem. Wszystkie funkcje belki są sterowane elektrohydraulicznie (składanie, rozkładanie, podnoszenie, stabilizacja oraz blokada stabilizacji) z dedykowanego panelu sterowniczego.
Natomiast belki typu PHB (15, 16, 18, 20 i 21 m) także są sterowane elektrohydraulicznie, składane niezależnie (asymetrycznie) wzdłuż osi ciągnika; wszystkie funkcje belki są sterowane hydraulicznie (składanie, rozkładanie, podnoszenie, stabilizacja oraz blokada stabilizacji) z dedykowanego panelu sterowniczego.
Belki typu PHR (18 i 20 m) z rękawem powietrznym są także sterowane elektrohydraulicznie, składane niezależnie (asymetrycznie) wzdłuż osi ciągnika; wszystkie funkcje belki są sterowane hydraulicznie (składanie, rozkładanie, podnoszenie, stabilizacja oraz blokada stabilizacji) z dedykowanego panelu sterowniczego.
Bury – Perkoz
Do budowy tych opryskiwaczy użyto podzespołów najwyższej jakości pochodzących z Włoch i USA, dzięki czemu powstał opryskiwacz spełniający wysokie wymagania nowoczesnego rolnictwa. Konstrukcja opryskiwaczy PERKOZ jest trwała, niezawodna w działaniu oraz prosta w obsłudze.
Opryskiwacze Perkoz posiadają trwały i estetyczny zbiornik polietylenowy, z dużym, wygodnym wlewem oraz zbiornik do mycia rąk. Do opryskiwaczy tych proponowane są pompy ZETA produkcji włoskiej o wydajności: 70 l/min, 85 l/min, 100 l/min, 120 l/min, 140 l/min oraz 170 l/min. Opryskiwacze te wyposażamy w zawory sterujące: stałociśnieniowe proporcjonalne, elektryczne lub komputerowe.
CIĄGNIONE
NOTOS – Nowy sposób na omacnicę i nie tylko
Zaprezentowany po raz pierwszy w Kielcach na targach AGROTECH opryskiwacz do oprysków dalekosiężnych Notos spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony rolników uprawiających kukurydzę. Właśnie takiego rozwiązania poszukiwali – taniego urządzenia do zwalczania omacnicy.
Notos to zupełnie nowa koncepcja zwalczania szkodników. Problemem w wykonywaniu zabiegów w kukurydzy jest jej wysokość, która wymaga zastosowania opryskiwaczy samobieżnych o zwiększonym prześwicie. Nie każdy rolnik może sobie pozwolić na zakup opryskiwacza samobieżnego, korzystanie z usług także bywa problematyczne. Przy zwalczaniu omacnicy liczy się każda chwila, a trudno umówić usługę odpowiednio wcześnie i na właściwy czas.
Opryskiwacz Notos umożliwia wykonywanie zabiegów bez wjeżdżania w łan kukurydzy, można go używać ze zwykłym ciągnikiem rolniczym, nie wymaga więc wielkich inwestycji. Ciecz robocza wyrzucana jest przy użyciu niezwykle silnego strumienia powietrza na odległość nawet 47 metrów. Podobne konstrukcje wykorzystywane były do zwalczania szkodników w szkółkach, ale miały jedną wadę – oprysk wyrzucany był na odległość, a blisko toru jazdy maszyny ciecz nie była aplikowana. Notos działa inaczej, specjalnie wyprofilowane otwory umożliwiają względnie równomierny rozkład cieczy na całej szerokości roboczej, także w pobliżu toru jazdy maszyny.
Notos to propozycja nie tylko dla uprawiających kukurydzę, świetnie sprawdzi się do zwalczania szkodników w każdej wysokiej uprawie, także w szkółkach, plantacjach wikliny, w parkach i na nieużytkach.
Oto podstawowe parametry pracy przystawki typu Notos, która może być zamontowana na prawie dowolnym opryskiwaczu z naszej oferty:
Dane techniczne turbiny
– dwa biegi przekładni
– podwójny wentylator
– średnica wentylatora 500 mm
– możliwość regulacji wysokości przystawki w zakresie 2,7 – 3,2 m
– wydajność przystawki 15,3 – 17,3 m3/h
– prędkość wylotowa strumienia powietrza 68-77 km/h
– zapotrzebowanie mocy dla przystawki 61 KM
– zasięg poziomu oprysku 42-47 m
– regulacja obrotu wylotu przystawki – 360 stopni.
ZUPAN DTMAXI
ZUPAN DTmaxi wyposażony został m. in. w nastawne deflektory powodujące zawirowania wydmuchiwanego powietrza i wzmożony ruch liści dzięki czemu są one lepiej pokrywane cieczą roboczą. Dodatkowo możemy zmniejszyć przepustowość lub całkowicie zamknąć jedną stronę kolumny bez wpływu na wydatek powietrza z drugiej strony, a przy nawrocie jednym przyciskiem zmienić symetrycznie szerokość otwarcia deflektorów, co pozwala na niwelowanie problemu wiatru. Model DTmaxi ma rekordową ocenę JKI 95 proc.
Należy więc zauważyć, że przy pracy DTmaxi osoba stojąca w drugim rzędzie będzie sucha. Zamontowany system dysz może być podzielony nawet na 8 sekcji sterowanych elektrozaworami oraz opcjonalnie wyposażonych w bezkontaktową skuteczną elektrostatykę, dzięki czemu cząsteczki cieczy roboczej na wyjściu z rozpylacza otrzymują ładunek elektryczny, co sprawia, że są one przyciągane przez rośliny. Napięcie zasilania pochodzi z instalacji ciągnika i wynosi 12 V, a na wyjściu 12 kV, pobór mocy przy pełnym obciążeniu to około 20 W. Opryskiwacz jest zalecany do pracy z prędkością 10-12 km/h i ciśnieniem roboczym 10-12 bar oraz 360 na WOM. Standardowo opryskiwacz jest bardzo bogato wyposażony i posiada trzy zbiorniki (główny, do mycia rąk oraz trzeci zbiornik na wodę do mycia zbiornika głównego), a zbiornik główny ma zamontowany mechanizm wewnętrznego czyszczenia, 2 mieszadła hydrauliczne oraz mieszalnik proszku, dyszel skrętny, szerokie ogumienie, pompę APS 145 COMET o wydajności 104 lub 142 l/min oraz filtr wysokociśnieniowy.
GOLIAT PLUS
Opryskiwacze rolnicze przyczepiane serii Goliat Plus są przeznaczone dla dużych profesjonalnych gospodarstw rolnych. Seria Goliat Plus obejmuje grupę opryskiwaczy o pojemnościach od 2500 do 6000 litrów, które na życzenie mogą być wyposażone w belki sterowane hydraulicznie o szerokości od 18 do 36 m.
Opryskiwacze Goliat Plus o pojemnościach 2500, 3000 i 5200 litrów zostały wyróżnione Znakiem Bezpieczeństwa KRUS za oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa w użytkowaniu.
Dane techniczne serii Goliat Plus:
– dostępne pojemności: 2500, 3000, 3600, 4200, 5200, 6000 litrów
– typy stosowanych belek: belki sterowane hydraulicznie PHN i PHB (stalowe) oraz ALU (aluminiowe) z wymuszoną stabilizacją
– zakres podnoszenia belki 0,5 – 2,5 m
– sterowanie układem cieczowym elektryczne
– sterowanie układem hydraulicznym elektryczne
– zbiornik główny i zbiorniki na czystą wodę do mycia rąk i płukania układu cieczowego wykonane z polietylenu, zbiornik główny o obniżonym środku ciężkości
– płuczka wirowa zbiornika głównego
– amortyzacja pionowa i pozioma belki
– zaczep prosty sztywny dolny lub górny (w opcji skrętny sterowany hydraulicznie)
– oświetlenie drogowe LED
– rozwadniacz boczny POLMAC
– pięciopozycyjne głowice rozpylaczy wyposażone w dwa rozpylacze szczelinowe i jeden eżektorowy, wszystkie z wkładem ceramicznym
– malowanie konstrukcji proszkowe
– trzy stopnie filtrowania cieczy roboczej
– błotniki
– hamulce pneumatyczne z regulowaną siłą hamowania
– w standardzie kliny podporowe pod koła
Dostępne wyposażenie dodatkowe: sterowanie komputerowe BRAVO 300S i BRAVO 400S (wspomaganie sygnałem GPS), możliwość wyłączania pojedynczych głowic w oparciu o sygnał GPS (system SeleTRON), pneumatyczna amortyzacja osi, system automatycznej korekty skrętu TRAILMATIC, system automatycznego prowadzenia belki
DEVERIX, myjka zewnętrzna opryskiwacza, oświetlenie nocne robocze, filtry sekcyjne, różne rodzaje rozpylaczy.
PELIKAN MAX
Seria opryskiwaczy polowych PELIKAN MAX przeznaczona jest dla gospodarstw wielkoobszarowych. Opryskiwacze te charakteryzują się dużą wytrzymałością i solidnością. W tej serii zastosowano rozwiązania precyzyjnej ochrony roślin, które powstały we współpracy z renomowanymi kontrahentami, mającymi duże doświadczenie w budowie maszyn dla gospodarstw towarowych. Poprzez użycie systemów GPS, komputerów dozujących (z wielu oferowanych) lub sonarowych czujników samopoziomowania uzyskujemy duże oszczędności oraz zwiększamy w dużym stopniu wydajność naszych maszyn.
Dane techniczne Pelikan Max:
Dostępne pojemności: 3000, 3600, 4200, 5200, 6000 litrów,
Szerokość belki: 18 m, 20-21 m, 24 m, 27-28 m, 36 m,
Pompa (w zależności od modelu): 140-20 bar, 170-, 200-20 bar,
Koła (w zależności od modelu): 13,6×38, 11,2×42, 16,9×38, 16,9×46, 20,8×48, 20,8×42,
Zawór sterujący: elektryczny, komputer (Bravo180S, Muller Spraydos, Bravo 400).
KHUN – ATLANTIQUE I GRAND LARGE
Opryskiwacze ATLANTIQUE i GRAND LARGE znane są z wydajnej pracy oraz uniwersalności zastosowania, co umożliwia przede wszystkim redukcję kosztów związanych z zabiegami polowymi.
W obu modelach solidna rama jest wykonana ze stali E 36 kształtowanej na zimno. Zapewnia maszynie wyjątkową wytrzymałość. Stanowi ona bazę, do której przymocowane są zbiorniki (główny i na wodę do płukania). Maszyna jest bardzo stabilna i kompaktowa (odległość osi do ucha zaczepu wynosi 4,10 m).
Równoległoboczny system zawieszenia belki polowej z akumulatorem azotowym zapewnia elastyczność ruchów pionowych belki zarówno podczas pracy na polu, jak i jazdy po drodze. Na długą żywotność i trwałość konstrukcji wpływa również nakładana proszkowo i utwardzana powłoka lakiernicza.
Ciekawe jest zawieszenie osi. Sprężynowa amortyzacja osi chroni ramę opryskiwacza przed wstrząsami podczas jazdy po polu lub drodze.
Hamulce hydrauliczne standardowo montowane w opryskiwaczach GRAND LARGE zapewniają operatorowi bezpieczeństwo pracy oraz ograniczają obciążenie ciągnika podczas długiej jazdy po drodze. Posiadają certyfikat drogowy do 7100 kg. Dostępne także jako opcja dla modelu ATLANTIQUE. W zależności od preferencji użytkownika oraz przepisów drogowych w danym kraju, opryskiwacz może być wyposażony w hamulce pneumatyczne.
Automatycznie kierowana skrętna oś OC 200 (opcja) podąża po śladach ciągnika przy każdej prędkości jazdy i pozwala ograniczyć uszkodzenia plonów podczas manewrów na uwrociach. To łatwe w obsłudze rozwiązanie ułatwia pracę operatora i zapewnia maszynie wyjątkową zwrotność.
Maszyny wyposażone w automatycznie kierowaną oś skrętną mają specjalną ramę z wąskim równoległobokiem, zwiększającym promień skrętu.
Złożona noga podporowa nie niszczy opryskiwanych roślin. Jest wygodna w obsłudze i praktycznie nie wymaga konserwacji. Regulowany dyszel umożliwia ustawienie ramy w poziomie, niezależnie od wysokości zaczepu ciągnika.
Sterowanie funkcjami roboczymi opryskiwacza odbywa się za pomocą zespołu wielopozycyjnych zaworów, znajdujących się obok rozwadniacza. Rozwiązanie to redukuje objętość martwą do absolutnego minimum.
Dostęp do zaworów i ich obsługa są bardzo wygodne. Zawory są zabezpieczone osłoną przed uderzeniami grudek ziemi.
Sterowanie opryskiwaczami ATLANTIQUE i GRAND LARGE jest łatwe i precyzyjne. Kompaktowe sterowniki z dużymi wyświetlaczami oparte są na technologii CAN BUS. Sterownik zapewnia komfortową obsługę, funkcję sekwencyjnego wyłączania sekcji, pracuje z wysoką precyzją.
W modelach ATLANTIQUE i GRAND LARGE producent oferuje belki o szerokości do 30 m. Zbiornik jest formowany wtryskowo (pojemności: 2400, 2800 lub 3200 litrów o gładkich ściankach). Każdy posiada wskaźnik pływakowy z możliwością odczytu pośredniego, funkcję automatycznego opróżniania zbiornika, zbiornik do płukania o pojemności 300 l, zbiornik na wodę do mycia rąk o pojemności 16 l, zespół wielofunkcyjnych zaworów, szerokokątny wałek WOM, ciśnieniomierz z rozszerzoną skalą, składaną nogę podporową, hamulec parkingowy, regulowany dyszel, sztywną platformę dla operatora, i wiele innych…
Dane użytkowe
Pojemność zbiornika (l): Atlantique – 2400, 2800, 3200, Grand Large – 2550, 2940, 3440,
Szerokość belki polowej: 18 – 30 metrów,
Pompy: tłokowo-membranowa PM 265 (265 l/min), wirowa PC 700,
Regulacja wydatku: DPME (DPS) lub DPAE (REB3),
Odległość od osi do ucha zaczepu: 4,1 m,
Regulowany rozstaw kół: Atlantique – 1,50 do 2,25 m (w zależności od typu kół), Grand Large od 1,60 do 2,25 m (w zależności od typu kół),
Całkowita szerokość: 2,55 m,
Masa pustej maszyny (kg): Atlantique – 1800-2050, Grand Large – 2000 – 2250,
Standardowe koła z oponami: Atlantique – 9.5×48, Grand Large: 12,4 x 46.
Dammann Land-Cruiser
Opryskiwacz Land Cruiser pracuje z prędkością standardową 25 km/h, posiada beczki o pojemności od 3000 do 4000 litrów, szerokości robocze zawierają się od 15 do 28 metrów. Charakteryzuje się łatwym podejściem do zaczepu, dodatkowa korzyść to powiększona pojemność beczek. Poprzez rozdzielenie masy na trzech osiach uzyskuje się lepszą ochronę gleby. Optymalny rozkład masy pojazdu wymagany jest dla zachowania siły pociągowej ciągnika, poprzez dociążenie traktora beczką można wykorzystywać do pracy ciągniki mniejszej mocy.
Samojezdne
Herkules z większym zasięgiem
KFMR KRUKOWIAK oferuje Herkulesa z prześwitem do 1,8 m lub 1,2 metra. Dotychczas w ofercie KRUKOWIAKA znajdował się Herkules o prześwicie w zakresie 1,5–1,8 m, pojemności roboczej 3000 i 4000 litrów, szerokości belek do 28 m, napędzany silnikiem IVECO o mocy 175 KM, z którego napędzane hydraulicznie były wszystkie cztery koła opryskiwacza.
Herkulesy dysponują napędem na 4 koła oraz możliwością zastosowania belek nawet do 36 m szerokości roboczej. Herkulesy posiadają możliwość skrętu obu osi, dzięki czemu mogą poruszać się po łuku oraz tzw. psim chodem. W wyższym Herkulesie rozstaw kół regulowany jest mechanicznie na postoju w zakresie 2,25 – 3,0 m, w niższej wersji rozstaw można regulować hydraulicznie w trakcie jazdy w zakresie 1,8 – 2,25 m, co znacznie ułatwia dostosowanie się do ścieżek technologicznych i poruszanie się po drogach publicznych. Niższą wersję można ponadto wyposażyć w zbiornik o pojemności nawet 5000 litrów.
Choć wizualnie obie wersje różnią się dość znacznie (m. in. mniejsza wersja posiada silnik przed kabiną, wyższa za kabiną) to pozostała specyfikacja pozostaje bez zmian. Obie wersje wyposażone są w komfortowe kabiny z klimatyzacją, radiem CD i filtrem węglowym, komputer sterujący układem cieczowym BRAVO 300S, system zapobiegający poślizgowi kół, amortyzowane podwozie, rozwadniacz boczny, amortyzację belki, joystic do sterowania funkcjami belki.
Obie wersje mogą być wyposażone we wszystkie belki oferowane dla serii Goliat Plus, czyli belki stalowe sterowane niezależnie PHB, belki aluminiowe ALU oraz belki z rękawem powietrznym PHR.
Wprowadzenie niższego modelu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. Nie każdy bowiem potrzebuje maszyny o bardzo wysokim prześwicie, wielu rolników i firmy usługowe poszukują maszyn uniwersalnych, które łatwo można dostosować do swoich potrzeb, stąd wprowadzona hydrauliczna regulacja rozstawu kół czy druga oś skrętna.
Kolejną nowością KFMR jest belka aluminiowa o szerokości 36 m, składana w bardziej kompaktowy sposób. Dotychczas ramiona oferowanej belki ALU o szerokości 36 m składane były tylko na pół, przez co znacznie zwiększały się gabaryty maszyny. W nowej wersji każde z ramion składa się na trzy części, dzięki czemu gabaryty opryskiwaczy wyposażonych w tę belkę znacznie się zmniejszą. Ponadto podział każdego z ramion na trzy części znacznie ułatwi manewrowanie na polu w przypadku, gdy trzeba omijać słupy.
AMAZONE PANTERA 4502-H
Produkowany przez zakłady Amazone, samojezdny opryskiwacz polowy Pantera 4502 z prześwitem wynoszącym 1,2 m jest znakomicie wyposażony do większości prac w ochronie roślin. Przy zabiegach w wysokich łanach kukurydzy lub słonecznika konieczny jest jednak jeszcze większy prześwit, zapobiegający uszkodzeniu roślin. Do tego rodzaju zadań Amazone oferuje teraz, jako wyposażenie specjalne, hydrauliczną zmianę wysokości podwozia. Wszystkie maszyny z takim wyposażeniem mają oznaczenie Pantera 4502-H.
Przyciskiem w komputerze pokładowym operator może podnieść maszynę, uzyskując prześwit aż do 1,7 m. Gdy maszyna znajduje się w pozycji podniesionej, to rozstaw osi można zmieniać w zakresie od 2,1 do 2,6 m. Dzięki temu Pantera 4502-H mimo wysoko położonego punktu ciężkości zachowuje bardzo dużą stabilność i znakomicie nadaje się do pracy w wielu kulturach oraz przy różnym rozstawie rzędów.
Wyjątkowość rozwiązania Amazone polega przede wszystkim na szerokim spektrum rozstawu osi. Przy normalnej pracy, gdzie wymagany prześwit maszyny to jedynie 1,25 m, rozstaw osi obejmuje zakres między 1,8 a 2,4 m. To wyjątkowa zaleta zwłaszcza w firmach usługowych wykonujących zabiegi ochrony roślin u różnych klientów w różnych kulturach, gdyż mogą z mniejszym rozstawem osi pracować także w regionach o niewielkich polach. Pantera 4502-H ogromnie poszerza spektrum prac i jest wyraźnie dłużej wykorzystywana w ciągu roku.
Na terenach pagórkowatych i w długie dni pracy od operatora wymagana jest najwyższa koncentracja, niezbędna do precyzyjnego prowadzenia podniesionej maszyny między rzędami roślin. Aby rozwiązać ten problem, Amazone w kooperacji z firmą Reichhardt oferuje wyposażenie w układ kopiowania rzędów. System pracuje z wykorzystaniem pałąka kopiującego, który kierowca może opuścić pod maszynę. Pałąk wyczuwa rzędy kukurydzy i przez system automatycznego kierowania prowadzi maszynę wzdłuż nich tak, że koła toczą się pośrodku, między rzędami. Wysoka dokładność systemu eliminuje uszkodzenia roślin i odciąża operatora, który podczas oprysków może skoncentrować się na innych zadaniach.
DAMMANN-TRAC DT 2500 H S4
Samojezdny, uniwersalny dzięki swoim 245 KM, wszechstronnie wykorzystywany, a zarazem mobilny. Dopasowany do współpracy ze zbiornikami do 6000.
DAMMANN-trac DT 2500 H S4 może być wyposażony w beczki o pojemności 4000, 5000 i 6000 litrów. Maszyna jest niezwykle zwrotna dzięki wszystkim kołom skrętnym. Za sprawą „zmiennej” szerokości toru i prześwitu może być dostosowana do wysokości uprawy.
Do napędu i zapewnienia mocy wykorzystano potężny 6R1000 silnik MTU (Mercedes Benz OM 936), spełniający normy emisji, EURO IV i EPA Tier 4.
Silnik napędza poprzez przekładnię dwie elektronicznie regulowane pompy hydrauliczne, które zasilają silniki w piastach wszystkich kół napędowych. Układ sterowania hydraulicznego zapewnia, że wszystkie koła napędzane są jednakowo, co zapobiega uślizgiwaniu się poszczególnych kół. Poprzez tempomat odbywa się automatyczne sterowanie prędkością w taki sposób, że zapewnia stały napęd podczas dozowania niezależnie od ukształtowania terenu.
Dane użytkowe
Moc: 245 KM,
Osie skrętne: Przednia oś (opcjonalnie obie osie),
Wymiary: długość 7850 mm, szerokość 2550 mm, wysokość 3700 mm,
Dopuszczalna masa całkowita: 18 t,
Rozstaw kół: 1850 – 2250 mm,
Układ hydrauliczny: pompa o zmiennym wydatku 200 l/min z blokiem sterującym LS 2 podwójne zawory + 2 pojedyncze zawory, urządzenie sterujące, z 6 przyłączami otwartym obiegiem dla silnika hydraulicznego 55 l/min (regulowany),
Pojemności zbiorników: 4000, 5000, 6000 litrów,
Szerokość robocza: od 24 do 42 metrów.
(opr. ama)